Szeretnék ma szemléltetni valami olyat, ami igazán szomorú. Sajnálatos módon a mi gyönyörű, vakolatból, és gipszből csinált homlokzatú házainknak meg van az a sajátos tulajdonsága, hogy az idő múlásával homlokzatuk, és teljes fizimiskájuk egyre jobban kisimul. Mintha folyamatosan fiatalodnának, pedig nem erről van szó. Hogy miről is, nézzétek meg ennek háznak a példáján.
A Grünwald-udvar építése után pár évvel
Az első képen az épület elkészülte utáni állapot látszik. Különlegesen zavaros homlokzat, amit akár csúnyának is találhatunk, de az egészen biztos, hogy valamilyen véleményünk lesz róla.
Az épület állapota 1945. nyarán
Aztán jött két ember, akinek volt egy hangyányi nézeteltérése, és mindezt milliók kiirtásával és teljes Közép-Európa tönkretételével gondolták elintézni. Az eredmény csekély része itt látható.
Kiegyengetett felületek 2008-ban
Na de ami igazán érdekes kérdés. Hol van ma, ez az épület. Hol tud megbújni úgy, hogy Te, kedves olvasóm még nem vetted észre, pedig magadat a város ismerőjének tartod.
A Rákóczi út 30-ról beszélünk. Az évtizedek simára borotválták felületét, botrányosan elrondították földszintjét, és rettenetes ocsmány módon beépítették tetőterét. Így lesz egy érdekes épületből, egy értéktelen vacak. Mert a Grünwald Mór által tervezett épület érdekes volt, egészen fura korcsosulása a hazai szecessziónak. Mégis egyedi, mégis látványos! Hogy mikor és miért vakarták le díszeit – mivel 1945-ben láthatólag azért nem sérült meg minden dísze – nem tudom. De egy biztos. Ordít értük ez a szerencsétlen homlokzat.
És ez nem egyedi eset. Ha azt hiszed, hogy van 10-15 ilyen ház ebben a városban nagyon tévedsz. Gondolj csak a Moszkva tér fölé magasodó nagy szürke házra az egykori Postaépület mellett. Azt sem úgy tervezték ám meg, hogy nem volt rajta dísz, csak sima falak. 1910-20 előtt nemigen terveztek tükörsima falfelületeket. Budapesten a háborúnak, ’56-nak, és a csóróságnak köszönhetően számtalan dísz, kupola, tornyocska, szobor, freskó tűnt el. Lefestették, elbontották őket. Ez pedig néhol, ordító hiányt szül.
Persze pampoghatok én itt, amikor arra sincs pénze sok társasháznak, hogy kicseréltesse rozsdaette gázvezetékét. De azért legalább valaki pampog ez ügyben is.
BDzsH
(Az első kép a Szabó Ervin könyvtár képgyűjteményéből, a második kép a ház kapuljából, a harmadik pedig tőlem származik.)
Utolsó kommentek