Most, hogy átlendültünk a nemzeti ünnep okozta emelkedett pillanatokon, amikor használták is valamire a Hősök terét, térjünk vissza oda, hogy szemügyre vegyük az Andrássy út zárómotívumát. Motívum? Na, nem akarom így megalázni nemzetünk ezeréves fennállásának emlékművét, de most kicsit vegyünk róla le minden társadalmi, politikai, és másfajta töltetet, és beszéljünk arról, amit Schickedanz és pár szobrász - leginkább Zala György - létrehozott.
Egyedül a Morvamezei-csatát ábrázoló dombormű alatt nincs felirat arról, mi látható. A baráti Csehszlovákia miatt - még mindig.
Az emlékmű egy három részből álló szoborcsoport: van két kollonád és egy 36 méter magas, magányos oszlop, plusz a talapzata. Ezen a talapzaton áll, illetve ül lován a hét vezér, akiket most nem sorolunk fel; az oszlop vagy obeliszk tetején pedig a 480 centi magas Gábriel arkangyal, aki bal kezében kettőskeresztet, jobbjában pedig a Szent Koronát tartja. A két kollonádot a szokásos közhelyek: a háború és a béke szekerei, illetve a tudás-dicsőség és munka-jólét allegorikus szoborcsoportjai díszítik szélről. A legizgalmasabb azonban a 7-7 "férőhely" sorsa, amelyet nagyjaink számára alakított ki Schickedanz.
1896-ban, a Városligeti események után indult meg az építkezés. Az ezredéves emlékmű kő részei hamar elkészültek, a szobrokra kellett sokat várni. Utolsóként a 14 uralkodó közül 1927-ben Nagy Lajos szobra készül el, és a hét vezér is csak 1929-re állt össze befejezve a művet.
Az emlékmű 1919. május 1-én "felöltöztetve" Pogány Móric és Falus Elek tervei alapján. Középen Marx egy munkást és egy parasztot ölel át.
Ami számunkra izgalmassá teszi a szobrokat, az maga a XX. századi magyar történelem. 1919-ben még nincs is teljesen kész a kompozíció, amikor a Tanácsköztársaság idején leemelik a Habsburg-család öt tagját róla, és a "népharag összetöri" Ferenc József szobrát. Aztán pedig vörösbe burkolják május elsejére. A Horthy korszakban sikerül befejezni teljesen, de Ferenc József már nem magyar katonai egyenruhában, hanem a Szent István-rend öltözékében feszít, ezzel is szimbolizálva az ezer év teljességét, és szervességét - lásd: revizionizmus.
A következő izgalmas esemény a második világháború. Hogyhogy nem, az emlékművet is sikerül eltalálni, méghozzá elég jó célzással II. Lipótot. A szobor teljesen tönkremegy, Mária Terézia megválik szoknyájától és lábaitól, Ferenc József pedig lefejeli a földet és kobakja behorpad. A sérült emlékmű lebontását, mint a "letűnt kor emlékét" is szorgalmazzák egyesek, de végül megmaradhat, azonban át kell alakulnia a nemzeti pantheonnak. Az 5 Áprád-házi, a 2 Anjou és a 2 Hunyadi kompatibilisnek mutatkoztak az új renddel, de az 5 osztráknak mennie kellett, így lekerült az emlékműről a megmaradt I.Ferdinánd és III.Károly szobra is.
Az üres helyek megtöltésére a koncepció a következő volt: a Habsburgok helyett az ellenükben a magyar függetlenségért küzdő mozgalmak és felkelések vezetői kapjanak helyet. A királyszobrok magassága 2,8 méter, ezzel azonos méretű alkotásokra volt szükség. A Köröndön éppen ilyenek álltak: Zrínyi és gróf Pálfy nem, Bocskai és Bethlen Gábor viszont határozottan illett a képbe. Őket 1958-ban szállították át új helyükre, a maradék három helyre pedig adta magát a névsor: Thököly Imre, II.Rákóczi Ferenc, Kossuth Lajos. Az ő szobraikat újonnan készítették 1953-54 során, de a régeiek stílusában. Ez az állapot látható máig.
Az 1945-ben megsérült Mária Terézia a Szépművészeti Múzeum előcsarnokában, új szoknyájában, elképesztő fűzővel. (Egy melle nagyobbnak tűnik, mint a dereka)
Mi történt azonban a Habsburg-család legalább részben épen maradt 4 tagjával? Nem, nem olvasztották őket be a Sztálin-szoborba (mint az eredetileg a helyükre tervezett Andrássy-szobrot), és nem törte őket össze a "népharag" sem. Először a BTM Kiscelli Múzeumának raktárába, majd onnan Sülysápra mentek pihenőre. Mária Teréziának volt a legszebb az emlékezete, így ő már 2002-től a Szépművészeti Múzeumban látható, mióta újraalkották alsó fertáját. 2006-ban Sülysápról resturálásra előhoztak Ferenc Józsefet, III.Károlyt és I. Ferdinándot - tehát megvannak. Olyannyira meg, hogy a Szépművészeti felújítása után valahol a múzeum előtt kerülnek majd felállításra a Habsburgok. A "magyarrá avanzsált" József Nádor mellett tehát újra Habsburgok szobrai kerülnek Budapest közterületeire.
Cikkünknél részletesebb videó az emlékműről és a Habsburg-szobrokról.
BDzsH
Utolsó kommentek