Belerondítok a cikk elejébe, mert hogy a képeket én követtem el, és ezért bocsánatot kérek. Én vágtam le kapualjakat, nekem lett elegem a tetőkből, és dőlni is csak a képeken dőlnek az épületek. Bár megesteledett az eredeti képek készülte óta, A Fortuna utca nem lett rövidebb, csak én nem vettem észre, hogy a koppintott fotó készítője nagylátószöget használt; a Mátyás templom tényleg megnőtt, direkt le is vágtam a tetejét; a Szentháromság téren előtte tornyosuló szoborcsoport ugyanakkora maradt mint volt, annak viszont véletlenül vágtam le a tetejét. Meg ilyenek. A Fortuna utca 21 új timpanonját viszont szeretjük.
Bocs, tényleg hideg volt, és január másodika. - solaitid
Szolgálati közlemény után pedig jöjjenek a képek az Úri utcából, ami végighúzódik a Kapisztrán tértől egészen a Dísz térig párhuzamosan a Tóth Árpád sétánnyal. Németország ellen gyakran tüntetőknek ismerős lehet, itt van ugyanis a nagykövetség épülete. Különben az Úri utca talán a vár legunalmasabb legbékésebb utcája, a várlabirintus bejáratától eltekintve túl sok interakcióba nem léphetünk az épületekkel. Viszont itt van a tökfogdosós lovasszobor, meg egy rakás műemlék, ami valóban igazán szép.
Mai sétánkat a Dísz téren kezdjük, és szorgalmasan végigmegyünk az Úri utcán, annak ellenére, hogy a Google térképszolgáltatója mindenképp a Fortuna utcán keresztül akart engem odavinni.
A bejárt útvonal
Nem, nem fotóztunk rossz házat, ez tényleg mindkét képen a Dísz tér 14-es számú palotája, az egykori Edelsheim-Gyulai palota. Homlokzatát kivéve szinte minden elpusztult belőle, végül 1958-ban állították helyre ezzel az ál-barokk külsővel, erkély, és kockásfüzetlapos ablakok nélkül. A homlokzat visszabarokkosítására valószínűleg a tér házai közé való illeszkedés fokozása érdekében került sor.
Viszont, ha az imént a visszabarokkosítás szép szavát használtuk, akkor ezt visszaközépkoriasításnak hívjuk? Mintha minden homlokzatot 1-1 korszakkal előbbi állapotába akartak volna visszalépteti. (Úri utca 12.)
Na, az Úri utca 13. esetében viszont nem tudok nem véleményt formálni. Ez egy bűntett a vizualitás ellen. Az egész épület egy iszonyatos káosz lett, korok egymás mellett jelennek meg, de nem ám szépen sorban, hanem összeturmixolt ablak- és ajtókereket formájában, ami persze irtózatos összképet eredményez. Úri utca 13., monnyonle!
Ez itt pedig a Szentháromság utca és Úri utca sarka. Az új épület, ami a két korábbi ház telkére épült, igen érdekesen mutat: mintha három épületet pottyantottunk volna egymásra. Teljesen elválik egymástól a földszint, az emeletek és a tetőzet. Nem a legsikerültebb beépítés véleményem szerint.
Úri utca 43. A barokk kapu nem igazán értjük miért maradt meg, vagy ha már azt meghagyták, akkor miért nem állították helyre legalább részben a barokk homlokzati díszeket is.
Jobb oldalon, az utca Kapisztán téri végénél, az imént bemutatott Úri utca 13. méltó testvére hasonlóan hiteles megfogalmazásban, valamivel kevéssé kaotikus homlokzattal.
Az Úri utcán végigsétálva ránk is sötétedett, testhőmérsékletünk is csökkenést mutatott, úgyhogy hazamentünk, hogy másnap újult erővel fotózhassunk további várbéli helyszíneken! Folyt.köv.
Szöveg: BDzsH
Fotók és képszerkesztés: solaitid
Fagyoskodás a várban: mindkét barom
Utolsó kommentek